Masaże klasyczne i dla kobiet w ciąży

Masaż relaksacyjny

Wykonywany jest w oparciu o masaż klasyczny. Wykonuje się go na tych samych zasadach bez użycia techniki mocnego ugniatania i oklepywania. Masaż relaksacyjny charakteryzuje się łagodnością i płynnością ruchów. Ma na celu odprężyć ciało, pozbawić je napięć, niepokoju i depresji. Pomaga zrelaksować się przed lub po ciężkim dniu. Po masażu odczuwamy spokój i ukojenie. Do masażu relaksacyjnego możemy zastosować olejki eteryczne, które urozmaicą oraz przyspieszą naturalną regenerację organizmu.

ZOBACZ CENNIK

Masaż sportowy

Masaż sportowy tylko w niewielkim stopniu różni się od masażu klasycznego. Masaż sportowy wykonuje się silniej i energiczniej, przeznaczając więcej czasu na technikę rozcierania i ugniatania. Celem masażu sportowego jest zapobieganie powstawania stanów patologicznych oraz ich leczenie, jeśli takie wystąpią. Intensywność masażu powinna być zawsze uzależniona od podmiotu oddziaływań, czyli od masowanego u którego należy uwzględnić: płeć, wiek, stan zdrowia, stan psychiczny. Masaż całościowy działa ogólnie wzmacniająco na organizm. Masaż lokalny skierowany jest głównie na likwidację napięć grup mięśniowych najbardziej obciążonych.

ZOBACZ CENNIK

Masaż dla kobiet w ciąży

Oczekiwanie na dziecko jest wielkim wydarzeniem w życiu kobiety. Warto więc w tym okresie zadbać o swoje samopoczucie i ciało w sposób szczególny.  W czasie ciąży kobieta ulega zmianom fizycznym, psychicznym, energetycznym i emocjonalnym. Naturalnym sposobem na pozbycie się dokuczliwych skutków tego okresu jest masaż.

WARUNKIEM ROZPOCZĘCIA KURACJI JEST PISEMNA ZGODA LEKARZA PROWADZĄCEGO


Układ sercowo-naczyniowy

objętość krwi wzrasta o 30-50%- akcja serca wzrasta od 10-20%
- wydajność krwi wzrasta od 20-30%
Co powoduje masaż?
Poprzez masaż polepsza się krwiobieg - poprawia to pracę serca

Układ oddechowy

- zużycie tlenu wzrasta od 10-20% - wraz ze wzrostem ciąży zwiększa się ucisk dziecka na przeponę
- utrudniony oddech - ważne ćwiczenia oddechowe.
Co powoduje masaż?
Masaż wspomaga proces oddechowy poprzez rozluźnienie mięśni międzyżebrowych.

Układ mięśniowo-kostny

Jest on dodatkowo obciążony - zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Wraz ze wzrostem wagi dziecka mogą występować bóle w dole brzucha, pleców i nóg. Ważna jest prawidłowa postawa, wzmocnienie mięśni brzucha, rozluźnienie mięśni grzbietu.
Co powoduje masaż?
Masaż odciąża kończyny dolne oraz plecy. Zmniejsza uczucie ciężkości i bólu.

Układ limfatyczny

Zwiększona praca tego układu związana jest z przepływem płynu limfatycznego i zwiększenia jego objętości. Ważne, aby masaż był wykonany delikatnie i ostrożnie.
Co powoduje masaż?
Zapobiega on obrzękom i pomaga w przepływie nagromadzonego płynu.

System trawienny

Ze względu na zwiększenie objętości pożywienia mogą występować niepożądane objawy jak np. mdłości i wymioty w początkowych tygodniach ciąży, oraz zaparcia, niestrawności, zgaga.
Co powoduje masaż?
Poza odpowiednią dietą, przydatny jest masaż receptora okrężnicy na stopie, który wspomaga trawienie.

Układ moczowy

Zwiększa się filtracja nerek 30%-40%. Ucisk powiększającej się macicy powoduje częstsze oddawanie moczu.
Co powoduje masaż?
Masowanie receptorów nerki i pęcherza moczowego na stopie, pomaga wydalić toksyny z organizmu.

Układ nerwowy

Bardzo pomocny w okresie ciąży jest masaż relaksacyjny.
Co powoduje masaż?
Obniża napięcie i wycisza organizm.

Układ hormonalny

W okresie ciąży, obciążony układ hormonalny, powoduje wydzielanie dodatkowych hormonów. Obecność hormonu relaksyny powoduje rozluźnienie stawów i wiązadeł.
Co powoduje masaż?
Masaż ten zarówno poprawia samopoczucie jak również łagodzi bóle w okolicach nóg, miednicy i dolnych partii kręgosłupa. Uelastycznia skórę, uspokaja, wpływa na dobry sen.

ZOBACZ CENNIK